Skip to content

60 Camillo DrWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Aug 25, 2006

Property Information

Block2119
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,204
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,500
49%
Improvement Value:$127,400
51%
Total Assessment$250,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,919+4.0%
2024$14,346+1.2%
2023$14,171+0.4%
2022$14,108+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft2,204DeedBook 1303, Page 75

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook O 140, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1969