Skip to content

32 Camillo DrWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 7, 1997

Property Information

Block2119
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,488
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
42%
Improvement Value:$169,800
58%
Total Assessment$290,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,291+4.0%
2024$16,628+1.2%
2023$16,424+0.4%
2022$16,352+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft2,488DeedBook 152, Page 140

Property Sale

Sale
$194,580
DeedBook E 114, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1985