Skip to content

476 Riverside DrWayne, NJ 07470

Built 1955
Public Property

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block215
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class14
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage780
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$38,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$3,965+0.4%
2022$3,947+2.0%
2021$3,871+0.9%
2020$3,836+0.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$237,500

To:

Sq Ft780DeedBook 4122, Page 45

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1834, Page 80

Property Sale

Sale
$65,500
DeedBook 1678, Page 127

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook D 148, Page 208

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook O 127, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1955