Skip to content

452 Riverside DrWayne, NJ 07470

Built 1955
Public Property

Last Sale Price
$140,967
Last Sale Date
Dec 10, 2014

Property Information

Block215
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage752
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
46%
Improvement Value:$45,200
54%
Total Assessment$84,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$4,326+3.5%
2015$4,181+1.7%
2014$4,109+3.8%
2013$3,958+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$140,967

To:

Sq Ft752DeedBook 2562, Page 254

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook L 141, Page 87

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook T 117, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1955