Skip to content

495 Riverside DrWayne, NJ 07470

Built 1925

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block216
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage888
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,100
48%
Improvement Value:$46,500
52%
Total Assessment$88,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,268+4.0%
2024$5,066+1.2%
2023$5,004+0.4%
2022$4,982+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft888DeedBook 4976, Page 6

Property Sale

Sale
$228,800

To:

Sq Ft888DeedBook 3591, Page 96

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft888DeedBook 751, Page 284

Property Sale

Sale
$62,000

To:

Sq Ft888DeedBook P 116, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1925