Skip to content

477 Riverside DrWayne, NJ 07470

Last Sale Date
Mar 22, 2018

Property Information

Block216
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,625
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$45,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$6,984+0.9%
2019$6,920+1.4%
2018$6,823+1.2%
2017$6,741+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,625DeedBook 3276, Page 11

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook D 146, Page 317

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook I 114, Page 59