Skip to content

32 Clinton LaneWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Date
Jan 23, 1986

Property Information

Block2200
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,596
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,600
45%
Improvement Value:$158,900
55%
Total Assessment$286,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,035+4.0%
2024$16,382+1.2%
2023$16,182+0.4%
2022$16,110+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,900
DeedBook T 115, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1962