Skip to content

28 Veteri PlaceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block2200
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,170
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,300
43%
Improvement Value:$162,100
57%
Total Assessment$284,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,910+4.0%
2024$16,262+1.2%
2023$16,063+0.4%
2022$15,992+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 2248, Page 296

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook Q 133, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1962