Skip to content

34 Veteri PlaceWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 17, 2007

Property Information

Block2200
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,863
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
53%
Improvement Value:$110,300
47%
Total Assessment$235,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,991+4.0%
2024$13,454+1.2%
2023$13,290+0.4%
2022$13,231+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,863DeedBook 1448, Page 186

Property Sale

Sale
$537,000
DeedBook 1033, Page 141

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook P 140, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1960