Skip to content

30 Giannone RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Date
Apr 27, 2016

Property Information

Block2206
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,300
59%
Improvement Value:$65,100
41%
Total Assessment$158,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,418+4.0%
2024$9,057+1.2%
2023$8,946+0.4%
2022$8,907+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 2819, Page 187Recorded6/23/2016

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 1304, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1950