Skip to content

10 King CourtWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 29, 1987

Property Information

Block2208
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,006
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
45%
Improvement Value:$133,400
55%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,532+4.0%
2024$13,975+1.2%
2023$13,804+0.4%
2022$13,743+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,006DeedBook 118, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1964