Skip to content

10 Dixon PlaceWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Sep 25, 1998

Property Information

Block2715
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,962
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,400
57%
Improvement Value:$99,400
43%
Total Assessment$231,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,783+4.0%
2024$13,254+1.2%
2023$13,092+0.4%
2022$13,034+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$267,500

To:

Sq Ft1,962DeedBook 157, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1960