Skip to content

39 Nimitz RdWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$497,000
Last Sale Date
May 26, 2015

Property Information

Block2209
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,050
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,100
46%
Improvement Value:$130,700
54%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,377+4.0%
2024$13,826+1.2%
2023$13,657+0.4%
2022$13,596+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$497,000

To:

Sq Ft2,050DeedBook 2639, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1965