Skip to content

7 Jefferson PlaceWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Nov 22, 2013

Property Information

Block2214
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,239
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,400
45%
Improvement Value:$153,000
55%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,435+4.0%
2024$15,805+1.2%
2023$15,611+0.4%
2022$15,542+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft2,239DeedBook 2412, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1965