Skip to content

34 Sunset TerrWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$503,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block2302
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,200
55%
Improvement Value:$91,700
45%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,005+4.0%
2024$11,545+1.2%
2023$11,403+0.4%
2022$11,353+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$503,000

To:

Sq Ft1,396DeedBook 4207, Page 222

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 3239, Page 49Recorded1/30/2018

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 2906, Page 292Recorded9/28/2016

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook I 128, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1953