Skip to content

41 Valley View TerrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block2302
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,799
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,700
51%
Improvement Value:$117,400
49%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,157+4.0%
2024$13,615+1.2%
2023$13,448+0.4%
2022$13,388+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 196, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1960