Skip to content

18 Sunset TerrWayne, NJ 07470

Built 1938

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 24, 2020

Property Information

Block2302
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,141
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,600
58%
Improvement Value:$77,700
42%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,958+5.6%
2024$10,378+1.2%
2023$10,251+0.4%
2022$10,206+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 695, Page 259

Property Sale

Sale
$21,600
DeedBook I 119, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1938