Skip to content

66 Valley View TerrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 26, 2022

Property Information

Block2304
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,802
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,000
48%
Improvement Value:$129,300
52%
Total Assessment$246,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,645+4.0%
2024$14,083+1.2%
2023$13,911+0.4%
2022$13,849+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,100

From:

To:

Sq Ft1,802DeedBook 3147, Page 59Recorded9/20/2017

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook T 166, Page 94

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook T 127, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1960