Skip to content

63 Powder Horn DrWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Oct 23, 2024

Property Information

Block2304
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,114
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,300
40%
Improvement Value:$197,000
60%
Total Assessment$329,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,169+4.0%
2024$19,395+1.2%
2023$19,158+0.4%
2022$19,073+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft3,114DeedBook 4793, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1964