Skip to content

3 Sloping Hill TerrWayne, NJ 07470

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block1716
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,055
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,900
44%
Improvement Value:$175,300
56%
Total Assessment$314,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,682+4.0%
2024$17,966+1.2%
2023$17,746+0.4%
2022$17,667+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft3,055DeedBook 5026, Page 283Recorded1/5/2026

Property Sale

Sale
$347,000

To:

DeedBook L 132, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1970