Skip to content

18 Ingraham TerrWayne, NJ 07470

Built 1972

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jul 19, 2002

Property Information

Block2308
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,639
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,100
45%
Improvement Value:$160,300
55%
Total Assessment$290,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,267+4.0%
2024$16,605+1.2%
2023$16,402+0.4%
2022$16,329+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft2,639DeedBook 457, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1972