Skip to content

52 Powder Horn DrWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Feb 24, 2016

Property Information

Block2306
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,700
37%
Improvement Value:$225,000
63%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,209+4.0%
2024$20,396+1.2%
2023$20,146+0.4%
2022$20,057+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,836DeedBook 2789, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1968