Skip to content

165 Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 1996

Property Information

Block2312
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,844
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
47%
Improvement Value:$130,900
53%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,621+4.0%
2024$14,061+1.2%
2023$13,888+0.4%
2022$13,827+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$274,000
DeedBook A 119, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1955