Skip to content

137 Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Jul 23, 1996

Property Information

Block2312
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,858
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,300
42%
Improvement Value:$164,700
58%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,006+4.0%
2024$16,353+1.2%
2023$16,153+0.4%
2022$16,082+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$227,500

To:

Sq Ft2,858DeedBook 145, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1955