Skip to content

146 Beechwood DrWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Aug 5, 2025

Property Information

Block2313
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,423
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,800
54%
Improvement Value:$93,400
46%
Total Assessment$204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,142+4.0%
2024$11,676+1.2%
2023$11,533+0.4%
2022$11,482+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$730,000

To:

Sq Ft1,423DeedBook 4958, Page 110

Property Sale

Sale
$418,000

To:

Sq Ft1,423DeedBook 1785, Page 260

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook N 128, Page 65

Property Sale

Sale
$208,000

To:

DeedBook B 119, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1930