Skip to content

65 Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1927

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jul 1, 1999

Property Information

Block1727
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,776
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,500
58%
Improvement Value:$78,400
42%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,054+4.0%
2024$10,630+1.2%
2023$10,500+0.4%
2022$10,453+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,776DeedBook 162, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1927