Skip to content

25 Bourbon StWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Feb 9, 2001

Property Information

Block2320
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,853
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,400
42%
Improvement Value:$234,300
58%
Total Assessment$403,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,004+4.0%
2024$23,084+1.2%
2023$22,801+0.4%
2022$22,700+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft3,853DeedBook 210, Page 133

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook W 149, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1997