Skip to content

415 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 1988

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Feb 12, 1988

Property Information

Block2320
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,816
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,300
35%
Improvement Value:$175,600
65%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,048+4.0%
2024$15,433+1.2%
2023$15,244+0.4%
2022$15,176+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$347,000

To:

Sq Ft2,816DeedBook 120, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1988