Skip to content

299 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 2010

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 27, 2008

Property Information

Block2320
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,667
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,300
38%
Improvement Value:$158,200
62%
Total Assessment$254,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,133+4.0%
2024$14,552+1.2%
2023$14,374+0.4%
2022$14,311+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,667DeedBook 1619, Page 223

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook C 158, Page 19

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook A 138, Page 410