Skip to content

90 Verkade DrWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2026

Property Information

Block2406
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,022
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,400
46%
Improvement Value:$183,300
54%
Total Assessment$337,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,080+4.0%
2024$19,310+1.2%
2023$19,073+0.4%
2022$18,989+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$278,000

To:

Sq Ft3,022DeedBook 119, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1987