Skip to content

15 Wheeler RdWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2020

Property Information

Block2406
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,053
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,800
54%
Improvement Value:$154,800
46%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,955+4.0%
2024$19,190+1.2%
2023$18,955+0.4%
2022$18,871+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft3,053DeedBook 2541, Page 258Recorded10/28/2014

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook C 142, Page 128

Property Sale

Sale
$213,850
DeedBook T 114, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1985