Skip to content

32 Robin Hood WayWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block2321
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,684
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,300
47%
Improvement Value:$176,400
53%
Total Assessment$331,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,723+4.0%
2024$18,967-2.6%
2023$19,469+0.4%
2022$19,382+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,684DeedBook 3892, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1979