Skip to content

8 Jason CourtWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 30, 1992

Property Information

Block2321
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,466
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,500
48%
Improvement Value:$167,300
52%
Total Assessment$321,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,134+4.0%
2024$18,401+1.2%
2023$18,175+0.4%
2022$18,095+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,466DeedBook 132, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1979