Skip to content

12 Stacy CourtWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block2321
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,993
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,700
44%
Improvement Value:$199,100
56%
Total Assessment$356,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,215+4.0%
2024$20,402+1.2%
2023$20,152+0.4%
2022$20,063+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

To:

Sq Ft2,993DeedBook 4084, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1979