Skip to content

6 Bourbon StWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$979,000
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block2323
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,888
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,200
45%
Improvement Value:$182,700
55%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,616+4.0%
2024$18,864+1.2%
2023$18,633+0.4%
2022$18,550+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$979,000

To:

Sq Ft2,888DeedBook 4563, Page 99

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft2,888DeedBook 2681, Page 200Recorded8/31/2015

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,888DeedBook 2501, Page 43Recorded7/30/2014

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook B 129, Page 94

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook D 120, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1985