Skip to content

481 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$107,600
Last Sale Date
May 5, 1994

Property Information

Block2326
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,102
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,500
29%
Improvement Value:$234,400
71%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,616+4.0%
2024$18,864+1.2%
2023$18,633+0.4%
2022$18,550+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$107,600

To:

Sq Ft3,102DeedBook 136, Page 364