Skip to content

501 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Feb 1, 2018

Property Information

Block2326
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,367
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
37%
Improvement Value:$141,500
63%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,355+4.0%
2024$12,843+1.2%
2023$12,685+0.4%
2022$12,629+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,367DeedBook 3258, Page 70

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook Q 116, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1986