Skip to content

19 Coventry RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$352,500
Last Sale Date
Jun 19, 2001

Property Information

Block2400
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,000
54%
Improvement Value:$125,200
46%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,126+4.0%
2024$15,507+1.2%
2023$15,317+0.4%
2022$15,250+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$352,500

To:

Sq Ft1,944DeedBook 269, Page 244

Property Sale

Sale
$274,900
DeedBook N 152, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1963