Skip to content

15 Coventry RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Aug 22, 2025

Property Information

Block2400
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,898
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,800
64%
Improvement Value:$81,400
36%
Total Assessment$226,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,200+4.1%
2024$12,684+1.3%
2023$12,526+0.5%
2022$12,469+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$749,000

To:

Sq Ft1,898DeedBook 4956, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1963