Skip to content

32 Braemar DrWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block2411
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,300
60%
Improvement Value:$96,300
40%
Total Assessment$240,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,306+4.0%
2024$13,758+1.2%
2023$13,589+0.4%
2022$13,529+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft1,928DeedBook 4994, Page 209

Property Sale

Sale
$249,000

To:

DeedBook O 143, Page 235

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook G 122, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1961