Skip to content

31 Bristol PlaceWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 29, 2008

Property Information

Block2402
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,418
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,000
58%
Improvement Value:$106,400
42%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,008+4.0%
2024$14,432+1.2%
2023$14,256+0.4%
2022$14,192+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,418DeedBook 1653, Page 270

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook E 156, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1963