Skip to content

40 Longell DrWayne, NJ 07470

Built 1984

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Apr 9, 1985

Property Information

Block2404
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,126
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,600
55%
Improvement Value:$149,300
45%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,616+4.0%
2024$18,864+1.2%
2023$18,633+0.4%
2022$18,550+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000

To:

Sq Ft3,126DeedBook 113, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1984