Skip to content

185 Webster Dr.Wayne, NJ 07470

Built 1981

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block2404
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,495
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,600
47%
Improvement Value:$189,000
53%
Total Assessment$358,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,322+4.0%
2024$20,505+1.2%
2023$20,254+0.4%
2022$20,164+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$825,000

To:

Sq Ft3,495DeedBook 4186, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1981