Skip to content

48 Hubbardton RdWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 12, 1986

Property Information

Block2408
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,113
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,900
46%
Improvement Value:$186,000
54%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,627+4.0%
2024$19,836+1.2%
2023$19,593+0.4%
2022$19,506+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft3,113DeedBook 116, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1986