Skip to content

76 Bourbon StWayne, NJ 07470

Built 1989

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
May 27, 2016

Property Information

Block2404
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,666
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,800
43%
Improvement Value:$226,000
57%
Total Assessment$396,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,594+4.0%
2024$22,689+1.2%
2023$22,411+0.4%
2022$22,312+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft3,666DeedBook 2852, Page 142

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook M 135, Page 132

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook R 124, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook W 117, Page 385