Skip to content

75 Wheeler RdWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$697,500
Last Sale Date
Oct 10, 2012

Property Information

Block2408
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,612
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,400
44%
Improvement Value:$216,600
56%
Total Assessment$386,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,952+4.0%
2024$22,071+1.2%
2023$21,801+0.4%
2022$21,705+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$697,500

To:

Sq Ft3,612DeedBook 2241, Page 24

Property Sale

Sale
$482,000
DeedBook C 156, Page 74

Property Sale

Sale
$467,500
DeedBook F 141, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1995