Skip to content

200 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$2,670,000
Last Sale Date
May 8, 2020

Property Information

Block2406
Lot83
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionVALLEY NAT'L BK
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,828
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$259,200
37%
Improvement Value:$440,800
63%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,622+4.0%
2024$40,026+1.2%
2023$39,536+0.4%
2022$39,361+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,670,000

To:

Sq Ft4,828DeedBook 3797, Page 228

Property Sale

Sale
$2,099,442

From:

To:

DeedBook 3577, Page 197Recorded5/16/2019