Skip to content

1445 Route 23Wayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$2,360,000
Last Sale Date
May 8, 2020

Property Information

Block1410
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
DescriptionBANK
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,856
Acreage1.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$656,300
60%
Improvement Value:$443,700
40%
Total Assessment$1,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$65,406+4.0%
2024$62,898+1.2%
2023$62,128+0.4%
2022$61,853+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,360,000

To:

Sq Ft4,856DeedBook 3797, Page 245

Property Sale

Sale
$1,857,600

From:

To:

DeedBook 3577, Page 159Recorded5/16/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2568, Page 97Recorded12/24/2014

Property Sale

SaleMulti
$1,200,000
DeedBook 366, Page 240