Skip to content

61 Berdan AveWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Nov 18, 2016

Property Information

Block3205
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionTACO BELL-2BLDG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,992
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$510,000
64%
Improvement Value:$282,000
36%
Total Assessment$792,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,092+4.0%
2024$45,287+1.2%
2023$44,732-11.6%
2022$50,607+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$995,000

To:

Sq Ft4,992DeedBook 2944, Page 281

Property Sale

Sale
$1,190,000
DeedBook D 130, Page 433

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook R 118, Page 409