Skip to content

28 Hubbardton RdWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 27, 1987

Property Information

Block2408
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,077
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,100
41%
Improvement Value:$234,500
59%
Total Assessment$398,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,701+4.0%
2024$22,792+1.2%
2023$22,513+0.4%
2022$22,413+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft3,077DeedBook 118, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1987